15KPA70CA
Mfr.Part #
15KPA70CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package/Case
Datasheet
15KPA70CA
Description
TVS DIODE 70VWM 113.6VC P600
Stock
494
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
132.9A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
P600, Axial
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
P600
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
78.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70V